دسته‌بندی نشده

13 نکته مهم که در جوشکاری

تجهیزات جوشکاری برق

 

دستگاه جوشکاری : دستگاه جوشکاری که یکی از اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات جوش برق می باشد که وظیفه آن این است که ولتاژ برق 120-240 جریان AC را به ولتاژ مورد نیاز جوش که معمولا بین 40-70 ولت می باشد، تبدیل کند. همچنین با استفاده از دستگاه جوشکاری می توانید جریان برق را از AC به DC تبدیل کنید. به طور کلی با استفاده از دستگاه جوشکاری، می توانید با توجه به نوع فلز و ضخامت آن تنظیمات متفاوتی از جمله : جریان برق، آمپر، تنظیمات پالس و غیره را تنظیم کنید.

 

کابل جوش

 

سیم های تورچ معمولا از جنس مس عایق شده هستند که جریان برق دستگاه جوش را به تورچ منتقل می کنند و در نهایت این جریان برق باعث جوش فلزات به یکدیگر می شود. کابل های جوشکاری از 900 تا 2000 سیم به هم پیچیده شده ساخته شده است . این امر سبب انعطاف پذیری و مقاومت بالای کابل ها می شود . همچنین سیم ها توسط یک پوشش پلاستیکی عایق بندی شده اند.

 

انبر جوشکاری

 

وظیفه انبر جوشکاری، نگهداری الکترود در یک زاویه دلخواه است که سایز های متفاوت دارند . سایز آن ها به درجه آمپر دستگاه از 50 تا 500 متغیر است ، بستگی دارد.

 

آمپر

تنظیمات دستگاه جوش برق می باشد که جوشکار با توجه به نوع فلز و ضخامت آن، آمپر را تنظیم می کند.

 

جریان برق AC و DC

 

یکی از مهمترین تنظیمات جوش قوس الکتریکی جریان برق AC و DC می باشد که قابلیت انعطاف پذیری بیشتری برای جوش فلزات فراهم می کند. به عنوان مثال برای جوش دادن فلزاتی مانند آلومینیوم توصیه می شود که از جریان برق AC استفاده کنید زیرا آلیاژ آلومینیوم به راحتی به یکدیگر جوش می خورند و یا برای جوش دادن فولاد باید از جریان برق DC استفاده کرد. در نهایت انتخاب جریان برق به جوشکار، نوع و ضخامت فلز بستگی دارد.

 

 

 

 

الکترود

 

به طور کلی الکترود های جوشکاری نوع ضخامت و طول متفاوتی دارند که هر کدام از این ویژگی ها به جریان برق، نوع جوشکاری، نوع فلز، آمپر و ضخامت فلز بستگی دارند.

 

نکات ایمنی

 

برای داشتن یک جوش بی نقص و تمیز، رعایت نکات ایمنی در ابتدا بسیار ضروری می باشد که شامل ماسک، محافظ چشم و صورت، دستکش و لباس مخصوص ضد آتش جوشکاری می شود که پوشیدن این موارد به شدت توصیه می شود زیرا که جوشکاری بدون رعایت نکات ایمنی بسیار خطرناک می باشد.

 

حتما از کلاه های ایمنی با قابلیت تنظیم لنز استفاده کنید تا در هنگام انجام جوشکاری بدون آسیب رساندن به چشم، به راحتی مشاهده کنید که چه انجام می دهید.

 

یکی دیگر از راه های حفاظت از چشم استفاده از عینک محافظ در زیر کلاه جوشکاری است.

 

قوس الکتریکی

در این فرآیند باید تورچ را در زوایه مشخصی قرار بدهید و به آرامی آن را به جلو هدایت کنید تا بین الکترود و فلز یک قوس الکتریکی به وجود بیاید دقت داشته باشید که تورچ را به سرعت حرکت ندهید زیرا فلز به قدر کافی ذوب نمی شود و در نهایت فلزات به یکدیگر به خوبی جوش نمی خورند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید